Від анатомічних театрів до симуляційних центрів

10 – 11 квітня 2017 року спеціаліст Університетської клініки ХНМУ Микола Гримайло відвідав один із найбільших симуляційних центрів світу. Що таке симуляційний центр і для чого він призначений читайте нижче.

Прародителем симуляційного центру є анатомічний театр. Призначався він для розтину трупів з метою вивчення будови людського тіла та його особливостей, етіології різноманітних захворювань. Перший анатомічний театр було відкрито 1490 року у г.Падуя. Розташовувався він в історичній будівлі Падуанського університету, де було створено першу медичну школу. Тоді будівля анатомічного театру нагадувала дерев’яний цирк: будова мала конусоподібну форму у вигляді амфітеатру, в центрі якого був розташований стіл для розтину трупів, а навколо нього розміщувалися місця для глядачів. Перші ряди традиційно займали вчені, лікарі, представники аристократичних кіл та місцевої влади. Трохи вище були студенти-медики. Інші місця були відведені під глядачів, які не стосуються медицини – звичайних городян та багатих мандрівників.

Активне будівництво анатомічних театрів у Європі почалося з 1594 року, коли у публіки зріс інтерес до анатомії. Процес розтину трупів був настільки цікавий, що перетворився на перформанс, на який продавали квитки. Лікарі препарували переважно страчених злочинців чоловічої статі з дозволу місцевого судді.

Сьогодні анатомічні театри пішли у минуле. На зміну їм прийшли комп’ютерні технології та симуляційна медицина. У всьому світі величезною популярністю користуються симуляційні навчальні центри, оснащені високотехнологічним обладнанням, забезпечені трупним матеріалом.

Сучасні центри підготовки лікарів дозволяють імітувати будь-яке захворювання, будь-яку критичну ситуацію та дають можливість «лікувати» пацієнтів будь-якого віку з будь-якою патологією. Симуляційне навчання допомагає подолати лікарям-початківцям психологічний бар’єр у момент надання невідкладної допомоги. У симуляційних центрах хірургів та лікарів суміжних спеціальностей навчають приймати відповідальні рішення та працювати у команді. Практичні заняття дозволяють враховувати особливості організму людини, проводити найскладніші хірургічні операції без ризику для пацієнта, напрацьовувати клінічний досвід. Для лікарів зі стажем створено окремі програми, що дозволяють підвищувати свій професійний рівень з урахуванням спеціалізації.

В одному із великих симуляційних центрів світу побував наш колега – ортопед-травматолог Університетської клініки ХНМУ, хірург, кандидат медичних наук Микола Гримайло. У складі української групи лікарів він пройшов навчальний курс з артроскопії коліна в ортопедичному центрі Arthrex Аrthrolab (м.Мюнхен, Німеччина). Микола Гримайло отримав чудову можливість перейняти досвід у німецьких фахівців та відпрацювати отримані навички у галузі хірургії коліна в лабораторії світового рівня. Зокрема, була відпрацьована методика постановки задніх порталів для повноцінного огляду заднього відділу колінного суглоба, що виконується вкрай рідко через небезпеку пошкодження нервових стовбурів, судин та сухожилля м’язів. Даний доступ дозволяє оглянути рампу меніска, пошкодження якої з переднього доступу не виявляється і є причиною болю в суглобі після операції у 5-30% випадків. Також відпрацьована методика пластики хрестоподібних зв’язок колінного суглоба революційною методикою Double-sling за технологією All-inside, за якої всі процеси розсвердлювання каналів ведуться на 90% усередині суглоба, що знижує травматичність і дозволяє встановити зв’язку тугою постановкою Press-fit. Велику увагу приділено методиці відновлення колатеральних зв’язок та підтримуючих зв’язок надколінка. Цей безцінний досвід вже успішно застосовується на практиці в Університетській клініці ХНМУ.