
6 – 8 травня 2016 року на базі «Університетської клініки» пройшов семінар-практикум TRE Tension, Stress and Trauma Releasing Exercises – Вправи щодо усунення травматичного досвіду. Викладав метод гість зі Швейцарії – клінічний психолог та психотерапевт Андреас Герольд (м.Цюріх). Семінар складався з трьох щоденних тематичних етапів, що включають теоретичну частину з лекцією та демонстрацією навчального відео про методику TRE, практичну частину – освоєння комплексу вправ і дискусійну, в ході якої учасники семінару могли поставити питання, що їх цікавлять.
Програма TRE є комплексом вправ, який є як самостійною, так і додатковою формою лікування для пацієнтів з тяжкими психологічними травмами.
Програма TRE розроблена для надання допомоги людям, які зазнають психоемоційної напруги, починаючи від легких стресів і закінчуючи важкими травмами, що відбулися в минулому або нині. Після навчання пацієнт може продовжувати виконувати вправи самостійно, підтримуючи терапевтичний ефект.
Цей комплекс вправ був розроблений доктором Девідом Берселем, який більшу частину своєї лікарської діяльності провів у гарячих точках планети. Саме там він дійшов висновку, що в корені багатьох психологічних та фізіологічних дисфункцій лежить дисбаланс між парасимпатичною та симпатичною нервовою системою. І саме метод TRE є великою допомогою у відновленні здорового балансу між цими двома системами шляхом вивільнення «релаксуючої реакції» парасимпатичної нервової системи. Працюючи з військовослужбовцями в Ізраїлі, Ємені, Палестині, Лівані та інших районах бойових дій, він довів, що за допомогою простих вправ можна повністю позбавитися стресу, привести організм у стан рівноваги та гармонії. Пізніше ця методологія лягла в основу TRE програми, основна мета якої – безпечно та ефективно позбавляти організм від накопиченої напруги та відновлювати природний баланс.
На семінарі Андреас Герольд розповів про переваги TRE.
По-перше, це простий метод, який демонструє швидку ефективність у багатьох випадках.
По-друге, він природно дозволяє звільнити напругу, внаслідок чого зменшуються симптоми отриманої травми, ПТСР та інші симптоми, сприяючи відновленню безпеки та розслаблення у всьому тілі, відчуттю благополуччя.
По-третє, він застосовується індивідуально до кожної людини і не має жодних негативних побічних ефектів. І по-четверте, інтегрується у повсякденне життя, як самостійний метод, і як додаткова методика будь-якої терапії.
Серед актуальних питань, поставлених Андреасом Герольдом під час семінару, елементи нейроанатомії та нейрофізіології, нейроетіологія стресової реакції; посттравматичний стресовий розлад, тривога, депресія; здухвинно-поперековий м’яз у механізмі «боротьба-втеча»; кора, лімбічна система, стовбур мозку та вегетативна нервова система; нейрогенний тремор у ссавців, посібник з індукції нейрогенного тремору та безпосередньо практика вправ з нейрогенним тремором.
Завершальний етап тренінгу було присвячено практичній роботі та психологічним тонкощам роботи з пацієнтами, обговорювалися питання можливих складнощів та протипоказань, українські фахівці ділилися практичним досвідом зі своїм швейцарським колегою.
Хвилюючий та приємний момент чекав українських лікарів та психологів після закінчення практикуму.
Кожен учасник семінару отримав сертифікат міжнародного зразка та був вдячний своєму тренеру, клінічному психологу та психотерапевту Андреасу Герольду за масу корисної теоретичної та практичної інформації. Особливу подяку лікарі та психологи висловили ентузіастам-організаторам семінару: Олені Луценко, асистенту кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини ХНМУ, Оксані Платинюк, асистенту кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ХНМУ » ХНМУ. Організатори та учасники впевнені в тому, що семінар-практикум, що пройшов, – це початок плідної співпраці швейцарських та українських фахівців.