В Університетській клініці відбулася науково-практична конференція з питань імунізації

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, який був заснований з метою привернути увагу світової спільноти до цієї хвороби. Вірусне захворювання, яке вражає нервову систему, за відсутності щеплень може паралізувати або вбити дитину протягом всього лише кількох годин. Наразі єдиним ефективним захистом від цієї хвороби є імунізація. Проте за останні роки в Україні поширилося багато різної інформації, що спровокувала батьків на відмову від проведення щеплень дітям. Внаслідок ігнорування або недотримання календаря щеплень в Україні стали поширюватися такі небезпечні хвороби, як кір, правець, сказ тощо. Сьогодні експерти ВОЗ та лікарі всього світу підкреслюють важливість інформування батьків щодо доцільності вакцинації та обов’язкового дотримання календаря щеплень. Саме цій темі була присвячена науково-практична конференція «Теорія і практика імунізації», яка відбулася в Університетській клініці ХНМУ 24 жовтня 2018 року.

Розпочала захід завідувач кафедри епідеміології ХНМУ, д.мед.н., професор Тетяна Чумаченко з доповіді про правові основи вакцинопрофілактики в нашій державі. Науковець нагадала всім присутнім про нормативно-правові акти України, в яких зазначені положення щодо проведення профілактичних щеплень, про Закони України, що регулюють питання захисту населення від інфекційних хвороб, питання  імунопрофілактики населення і організації роботи кабінетів щеплень.

Професор Тетяна Чумаченко розповіла про те, які заходи із попередження можливої передачі інфекції проводить держава у законодавчому порядку у випадку відмови від щеплень. 

Доцент кафедри інфекційних хвороб ХНМУ, к.мед.н., доцент Григорій Граділь у своїй доповіді висвітлив питання екстреної імунопрофілактики правця і сказу, дифтерії, грипу та гепатиту Б. Доповідач озвучив епідемічну ситуацію з розповсюдження кору і краснухи в Україні, торкнувся деяких імунологічних аспектів вакцинації, розповів про поствакцинальні реакції, причини їх появи та обговорив з учасниками правильну тактику лікаря в разі появи ускладнень після проведення щеплень.

Завідувач кафедри фтизіатрії та пульмонології ХНМУ, д.мед.н., професор Ольга Шевченко присвятила свою доповідь темі туберкульозу. Експерт окреслила сучасний стан проблеми виявлення цього небезпечного захворювання в Україні. Вона наголосила на тому, що вакцина БЦЖ (BCG) має високу профілактичну активність, і при вакцинації новонароджених становить 70-85%, що свідчить про те, що дитина практично захищена від генералізованих або ускладнених форм туберкульозу (дісемінованного ТБ, туберкульозного менінгіту), які без лікування часто мають смертельні наслідки. Професор Ольга Шевченко підкреслила, що якісне проведення імунізації знижує захворюваність на туберкульоз в 7-10 разів, а інфікованість – в 1,5-3 рази. 

Остання доповідь науково-практичної конференції була присвячена темі вакцинації дітей і підлітків. Асистент кафедри пропедевтики педіатрії №1 ХНМУ, к.мед.н. Ліна Барська нагадала присутнім про існування обов’язкових та додаткових щеплень з позиції доказової медицини, а також про важливість дотримання календаря щеплень. Лікар-педіатр розповіла учасникам заходу про зміни, які були внесені в календар щеплень 18 травня 2018 року МОЗ України, та надала детальну інформацію щодо вакцинації проти туберкульозу, гепатиту А і Б, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи, ротавірусної, гемофільної (ХІБ), менінгококової і пневмококової інфекцій, вітряної віспи та грипу. Ліна Барська окремо виділила питання вакцинації вагітних жінок, жінок, які годують новонароджених дітей. Фахівець підкреслила особливості одночасного використання декількох вакцин та порекомендувала вакцини, які наразі застосовуються в Україні.

В рамках конференції експерти також обговорили значення вакцинації в контролі дитячої захворюваності та смертності в Україні. 

Учасники заходу оцінили важливість проведення імунізації населення  та висловили сподівання на подальшу більшу активність присутніх в проведенні вакцинації проти поліомієліту, кору, грипу та інших загрозливих інфекційних захворювань.