
13-16 січня в Університетській клініці ХНМУ пройшла ІІІ українсько-німецька Школа лікування болю, яка відбулася завдяки спільним зусиллям Центру лікування болю ННМК «УК» ХНМУ та Клініки антропософської медицини «Хавельхьоє» (м.Берлін, Німеччина).
Більш тривала, ніж попередні, Школа відбувалася чотири дні, до програми було включено розгляд різних напрямів лікування хронічного болю.
Перший день охоплював два напрями: психотерапію, фармакотерапію та інтервенційне лікування гострого та післяопераційного болю. Про основи психотерапії, іі історичний розвиток, організаційні аспекти та значення в Німеччини розповіла у своїй першій лекції клінічний психолог, психотерапевт Юліана Фрідріхс (м.Берлін). Друга іі лекція була присвячена практичним аспектам психотерапії пацієнтів з хронічним больовим синдромом – мова йшла про використання певних видів психометрії для діагностики та лікування болю, про індикатори ефективності роботи з такими пацієнтами, про найбільш поширені коморбідні захворювання і дисфункціональні поведінкові розлади у пацієнтів. До програми психотерапевтичного блоку входив також практичний семінар, під час якого Юліана Фрідріхс обговорювала з учасниками Школи болю ключові моменти та «підводні камені» міждисциплінарної співпраці психотерапевтів і лікарів інших спеціальностей, лікування пацієнтів в постгоспитальному періоді, дискутувала з лікарями та психологами щодо практичного впливу психотерапії на лікування пацієнтів з хронічним больовим синдромом в Україні.
Друга частина першого дня була присвячена питанням фармакотерапії та інтервенційного лікування гострого та післяопераційного болю. Керівник відділення анестезіології та лікування болю Центра інтегративної та антропософської медицини клініки «Хавельхьоє», почесний професор ХНМУ, лікар-анестезіолог, спеціаліст в лікуванні болю та паліативній медицині доктор Міхаель Шенк провів семінар, під час якого обговорювалися методи післяопераційного знеболювання – системний підхід, продовжена епідуральна анестезія і блокади периферичних нервів.
Другий день було відведено напряму арт-терапії в лікуванні хронічного болю. Арт-терапевт клініки «Хавельхьоє» Астрід Дідвіцус торкнулася питань основ арт-терапії, її історії виникнення у Німеччині, організаційних та практичних аспектів. Друга частина арт-терапевтичного блоку була присвячена практичним заняттям, під час якого учасники Школи болю оволодівали новими методиками малювання, які є маловідомими в Україні, але користуються популярністю в лікуванні пацієнтів з хронічним болем у Німеччині.
Практичні заняття настільки захопили учасників Школи болю, що малюванню була присвячена ще одна частина останнього дня Школи. Лікарі та психологи вчилися новим технікам художньої терапії олівцем та вчилися створювати колективні композиції.
Завершив роботу Школи круглий стіл з питань лікування онкологічного болю. Були представлені доповіді завідувачки кафедри неврології №2 ХНМУ професора Олени Товажнянської («Практичні аспекти лікування пухлинно-асоційованого невропатичного болю в сучасних умовах України») та керівника Центру лікування болю ННМК «УК» ХНМУ, професора кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ХНМУ Володимира Коростія («Психофармакотерапія та психологічна реабілітація пацієнтів з онкологічним болем»). Найбільшу зацікавленість учасники виявили до виступу професора Міхаеля Шенка, який у своїй доповіді «Лікування онкологічного болю» торкнувся питань використання різних методів фармакотерапії в лікуванні больового синдрому у онкологічних пацієнтів, включаючи новітні методики, та спілкувався з лікарями на тему використання нестероїдних протизапальних препаратів, коксибів, опіоїдів та місцевих анестетиків.
За відгуками учасників Школа лікування болю залишила в кожного добрі враження та задоволення від почутого та побаченого. Найбільш вразив всіх присутніх блок музичної терапії, яка відбулася 15 січня в рамках проекту «Ноти здоров’я» за сприяння голови рад молодих вчених при Міністерстві охорони здоров’я України Наталії Куфтеріної та голови рад молодих вчених при Міністерстві освіти України Анни Сагалової. Викладачі Харківського національного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського – кандидат мистецтвознавства, доцент, виконавчий директор міжнародного музичного фестивалю “Харківські асамблеї» Ірина Сухленко і співробітник кафедри хорового диригування ХНУІ ім. І.П.Котляревського Олена Яструб – провели майстер-класи з оволодіння технікою body percussion та хорового співу на прикладі української колядки. Викладачі допомогли всім присутнім навчитися слухати музику свого тіла, відчути почуття ритму, налагодити координацію, а під час заняття з хорового співу правильно дихати. Але кульмінацією блока музичної терапії став концерт за участю музикантів ХНУІ ім. І.П.Котляревського, які виконали декілька творів вітчизняних та зарубіжних авторів і подарували всім гарний настрій.
ІІІ українсько-німецька Школа лікування болю зібрала багатьох спеціалістів з Харкова, Києва, Дніпра, Харківської та Полтавської областей, які висловили надію на подальші зустрічі та активну співпрацю з українськими та німецькими колегами щодо різних напрямів лікування хронічного болю різної етіології.



